Sosyal Ağlar
Thomas Logo

Thomas Blog

Kariyer Hedefiniz Size mi Ait?

Doğduğumuz andan itibaren aile, öğretmen gibi rol model kişiliklerin geleceğimiz hakkında fikirler vermesi bizim yerimize hayaller kurması doğal bir süreç olarak görülmektedir. 20. yy’a kadar da pek çok teorem kişilerin nasıl yetiştirilmesi gerektiği ile ilgili kanıtlar ve gerçeklikler sunmaya çalışmıştır. Peki, mesleki ve kişisel kariyer hayatını yönetebilecek zihinsel ve ruhsal gelişime sahip olmuş bir birey, niçin hala başkalarının hayallerini sırtında taşıyor.

Ben bunu hep uçurtma uçurmaya benzetirim. Baba veya ailenin bir yetişkini, uçurtmayı havalandırır ve sonrasında tutabilmeniz için ipin ucunu size verir ve siz sağa sola koşar durursunuz. Hayaller de böyledir anneniz, babanız, öğretmeniniz sizin için hayaller kurar ve al bakalım ipin ucunu şimdi bunu düşürmeden sürdür derler. O elinizde tuttuğunuz ip; sizin hedefleriniz, artık uçurtmayı sizin uçurmanız gerekmez mi?

Geleceği planlamak zihinsel bir süreçtir. Zihin ise asla pasif bir yansıtıcı değildir. Algılama ve yaratma sürecinde aktiftir ve bizim kontrolümüzdedir. Eğer böyleyse kariyer hayatınızı kendi ellerinize almanın vakti gelmedi mi?

Yapılan araştırmalara göre aldığımız bilgileri kendi deneyimlerimizle yapılandırarak öğreniyoruz. Öyleyse bir eğitimde, seminerde, söyleşide vs. katıldığımız tüm etkinliklerde öğrendiklerimiz ne kadar aklımızda kalıyor? Normal bir konuşma hızıyla anlatımda 1 dakikada 150 sözcük söylenmektedir. Aşağı yukarı her 5 sözcük 1 fikir üretebilmektedir. Bu durumda öğrenen 1 dakikada 30 fikir ile karşılaşır. Bu fikirlerin yarısı önemli sayılsa da öğreniciler dakikada 15 düşünceyi almak zorunda kalırlar. Oysaki bir bireyin zihinde işleme kapasitesi dakikada sadece 6 fikirdir! Bu da şu demektir 9 önemli fikir zihin tarafından alınmayacaktır. Yani aslında başkalarından duyduklarımız, başkalarının bizim için hayal ettikleri bizden uçup gidiyor. Yaşayarak, deneyimleyerek bizden olanla harmanlayarak başarmak aslında en kolayı.

Herkese, kendi gerçeklik ve gelecek algımızı kendimizin belirleyebileceği bir kariyer planlaması dilerim.

Yazan: Filiz GÜLEÇ KUTLU / Eğitim Koordinatörü / Yaşam Koçu

Kaynak: www.thomasturkiye.com
 

Thomasturkiye.com sitesinde yayınlanan tüm yazıların hakları saklıdır. Yazıların tamamının veya bir kısmının www.thomasturkiye.com adresi tıklanabilir şekilde kaynak gösterilmeden herhangi bir yerde kullanılması yasaktır. Aksi durumlarda hukuki yollara başvurulur.