Sosyal Ağlar
Thomas Logo

Thomas Blog

Çocuklardan Öğrenebileceğiniz 5 Liderlik Dersi

 1 – Hayır demeyi öğrenin

Çok güzel bir söz vardır. “Başarının sırrını bilmiyorum, fakat başarısızlığın sırrı herkesi memnun etmeye çalışmaktır.” Bu yüzden içinize sinmeyen bir konuda karşı tarafa söylenemeyen bir hayır kelimesi sonradan kendi içinizi yemenize sebep olacaktır. Bakın çocuklar istemedikleri şeyler konusunda ne kadar kolay hayır diyebiliyor, siz de bunu ilk fırsatta büyük bir keyifle deneyin.

2 – Pes etmeyin

İstediği oyuncağa ulaşmayı kafasına koymuş bir çocuğu hayal edin. Ne yapar eder, sonunda ailesini bıktırır fakat ona ulaşır. Sizin oyuncağınızda yeni bir iş, bir kariyer ya da bir girişim olabilir. Ne pahasına olursa olsun, hedeflediğiniz şeyden vazgeçmeyin ve onun için gerekiyorsa kora kor savaşın.

3 – Denemekten korkmayın

Bir girişimden sonra düştünüz ve sonra bir daha denemediniz mi? Deneyin! Ne pahasına olursa olsun tekrar tekrar deneyin. Nasıl bir çocuk düşe kalka büyür, siz de engelleri yara bere içinde aşın ama yeter ki deneme cesaretinizi kaybetmeyin.


4 – Meraklı olun

Merak olmadan başarı gelmez. Merak olmadan yaratıcılık olmaz. Merak olmadan çözüm olmaz. Sizi ileriye taşıyacak en küçük parçaları bile sonsuz bir merak duygusuyla keyfedin. Keşfetme isteği bir çocuğu istediği şey konusunda başarıya ulaştıran en temel faktörlerden biridir.

 
5 – Hayal gücünüzü kaybetmeyin

Albert Einstein şöyle demiş: “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, hayal gücü ise her yere.” Hayal gücünüz sayesinde başarmak istediğiniz iş ne olursa olsun, işiniz daha kolay olur. Çünkü her şeyin başı istediğiniz şeyin resmini beyninizde çizme ve canlandırmadır. Çocukken çizdiğiniz resimleri düşünün. Bir sınırı var mıydı? O halde sınırı olmayan hayaller kurmaya başlayın ve başarıyı yakalayın!


Kaynak: www.thomasturkiye.com

Thomasturkiye.com sitesinde yayınlanan tüm yazıların hakları saklıdır. Yazıların tamamının veya bir kısmının www.thomasturkiye.com adresi tıklanabilir şekilde kaynak gösterilmeden herhangi bir yerde kullanılması yasaktır. Aksi durumlarda hukuki yollara başvurulur.