Sosyal Ağlar
Thomas Logo

Thomas Blog

İnovasyonun Üç Temel Şartı

Bugünlerde şirketinizin daha başarılı olması için neler yapabiliriz sorusunu iş âlemindeki dostlarınıza, danışmanlarınıza yönelttiğiniz zaman en çok duyacağınız öneriler arasında “inovasyon’a önem vermeniz gerektiği” listenin en başlarında yer alacaktır. Televizyondaki ekonomi kanallarına çıkan meslek ve sektör temsilcilerinin ağzından inovasyon kelimesinin düşmediğini hepimiz gözlemliyoruz. Bu dönemde ekonomimizin daha dengeli ve sürdürülebilir olması için en çok ihtiyacımız olan ihracat artışının nasıl sağlanabileceği sorusuna, sektörleri çok farklı olsa bile, tüm iş adamlarının verdiği cevabın inovasyon ile ürün ve hizmetleri daha rekabetçi hale getirmek olduğuna, yine aynı ekonomi kanallarındaki programları izlerken rast geliyoruz.

İnovasyona niyet etmek, fikirler, ürün dizaynları yaratmak üzere takımlar kurmak sonuç almak için yeterli değil. start-up firmalara yönetim becerileri konusunda danışmanlık yapan Lauren Leader-Chivé, bir şirkette inovasyon sürecinin başarılı olabilmesi için gereken üç temel şart olduğunu söylüyor,

Farklılıklar

Yaygın düşünüşün aksine, takımların başarılı olabilmesi için sadece uyumlu insanları bir araya getirmek yerine farklılıkların geniş olduğu bir takım yaratmak gerekiyor. Bu farklılıklar yalnızca takım üyelerinin düşünce ve karakter yapılarıyla kısıtlı olmamalı, eğitim geçmişleri, sosyal aidiyetleri, yaşam kültürleri farklı insanları da takıma dâhil etmeye önem verilmeli. Daha verimli bir inovasyon performansı için farklı yaşlardan ve cinsiyetten kişilerin de takımda bulunmasına dikkat edilmeli. Tüm bu farklılıklar, değişik yaşam tecrübelerinin takımda paylaşılmasıyla dış dünyanın ve müşterilerin daha iyi tanınmasına ve algılanmasına yol açacaktır.

Liderlik

Bersin by Deloitte danışmanlık firmasının bir çalışmasına göre ABD’deki firmalar liderlik gelişim programlarına her yıl 14 milyar USD harcama yapmalarına rağmen kazanılan liderlik becerilerinin inovasyon için yeterli olmadığı iddia ediliyor. Emir-komuta zincirine göre yapılanmış bir liderliğin veya hiyerarşik yapının gerekleriyle uyumlu bir liderlik tarzının inovasyonun temeli olan farklı düşünceleri, fikirleri tetiklemekte, açığa çıkmasını desteklemekte yeterli olmadığı kanıtlanmıştır. İnovasyon çalışmasının başarılı sonuçlar doğurması, liderlerin doğru risklerin alınmasına imkân tanımasını, yaratıcı düşünmeyi, hatta şahsen anlam veremedikleri fikirleri bile desteklemelerini gerektiriyor. Özetle, başarılı bir inovasyon çalışması isteniyorsa, lider ekibinin yolundan çekilmeli, gölge etmemeli.

Müşterilere Kulak Vermek

Son olarak, firmaların yenilikçi olma konusunda başarıları müşterilerini dinleme konusundaki başarılarıyla doğru orantılı. Yenilikçi ürünler müşteri ağınızdan alacağınız farklı görüş, deneyimler ve bilgilerle ortaya çıkar ve şekillenir.
Müşterilerinizi dinlemek için kullanabileceğiniz birçok yöntem olmakla birlikte en önemli kaynağınız çalışanlarınızdır. Müşterilerinizle sürekli ilişki ve diyalog içinde olan, faaliyette bulunduğunuz sahanın havasını her gün koklayan, nabzını her gün tutan çalışanlarınıza kulak kabartmanız ve onları dinlemeniz en basit yöntem. Hiyerarşik yönetim tarzı odaklı bir şirkette müşterilerinizi dinlemeniz imkânsızdır çünkü büyük ihtimalle siz ön cephede olan çalışanlarınızı dinlemeye yeterli vakti ayıramamaktasınızdır.

Yenilikçilik sürekli ve uzun vadeli sürdürülmesi gereken bir süreç. Verimli sonuçların alınmasında şans faktörünün de önemli bir yeri olmakla beraber, uygun yönetim yaklaşımları ve becerilerinin baştan kazanılması kritik bir etken.


Yazan: A. Ali Femir - Finans Yöneticisi

Kaynak: www.thomasturkiye.com
 

Thomasturkiye.com sitesinde yayınlanan tüm yazıların hakları saklıdır. Yazıların tamamının veya bir kısmının www.thomasturkiye.com adresi tıklanabilir şekilde kaynak gösterilmeden herhangi bir yerde kullanılması yasaktır. Aksi durumlarda hukuki yollara başvurulur.