Görev Analizi

 

Thomas Görev Analizi çalışması, bir görevin gerektirdiği davranışsal nitelikleri ortaya çıkarır. Böylece; doğru görev için doğru kişiyi işe almanızı, gelişim ihtiyaçlarını belirlemenizi, yeniden görev dağılımı yapmanızı ve bireylerin yeteneklerini organize etmenizi sağlar.

Bir iş yerinde önemli ve faydalı ipuçlarını bilmek, personel ve performans yönetimi için oldukça gerekli bir noktadır.

Verilen görevin gerektirdiği nitelikleri belirleyerek, işe alma sürecinde göreve en uygun adayı seçerken daha doğru kararlar verebilirsiniz. Ayrıca; doğru kişilere doğru görevler vererek iş memnuniyetini arttırabilir ve çalışanlarınızdan maksimum seviyede verim alabilirsiniz. Bu sayede personel değişimini ortadan kaldırabilir, doğru kişilere doğru görevler vererek, işe alım hatalarını en aza indirebilirsiniz.

Thomas, sunduğunuz görev için gereken davranış özelliklerini belirlemenize yardımcı olur. Personel Profil Analizi, bireylerin özellikleriyle görevin gerektirdiği özellikleri eşleştirerek, görevle birey arasındaki ‘uyum’u ortaya çıkarır ve kişilere uygun görev vermenizi sağlar.

Bunun dışında, Thomas iş görüşmelerinde sormanız gereken bazı soruları da belirterek, yapılan mülakatın daha verimli geçmesine yardımcı olur.

Aşağıda belirtilen hususlarda daha doğru kararlar almak için Thomas Görev Analizi’ni kullanabilirsiniz:

• Doğru iş için doğru kişiyi işe almak

• Göreve uygun olmayan kişileri belirlemek ve onları daha uygun bir göreve yerleştirmek

• Bireysel motivasyonu arttırmak ve personelinizi kalıcı hale getirmek

• Düşük performans sergileyen bireyleri yönetmek

• Motivasyonu arttırmak