Thomas Kişilik Envanteri Ne İşe Yarar?

 

Hepimiz, zaman zaman, beklentilerimizi karşılamayan kişileri işe almışızdır. Mutlaka bu kişilerin yeterli deneyimi, olumlu nitelikleri, iyi bir referansı vardı ve yaptıkları iş görüşmeleri başarılı geçmişti ancak; hepsi de bir şekilde görevlerini yeterince yerine getiremediler. Hatta sizi öyle bir noktada terk ettiler ki; işe alım maliyetini bir kenara bırakın; daha da kötüsü, verim kaybına ve takımızın çalışma gücünün azalmasına yol açtılar.

İşinize ‘en uygun’ kişiler aynı zamanda, üstlendikleri rol için de ‘en uygun’ kişilerdir ve bu tarz kişiler size ve kuruma diğerlerinden daha çok bağlıdır. Bir adayın işe ‘uygunluğunu’ ölçmek; o adayın kurumunuzda nasıl bir performans sergileyeceğini gösterir, sizi (yıpranmadan kaynaklanan) gereksiz işe alım maliyetlerinden kurtarır ve iş performansınızın artmasını sağlar.

Thomas’ın size sunduğu birey değerlendirmeleri, adayın işiniz için ‘uygun’ olup olmadığı hakkında tahminde bulunmanıza yardımcı olur. Kullandığımız araçlar, görevin gerektirdiği davranış özelliklerini belirlemenize, bu özellikleri doğru adayla eşleştirmenize ve son olarak da; işe alma konusunda daha doğru ve kesin bir karar vermenize yardımcı olur.

Zor ekonomik koşullar, birçok kurumun çalışanlarından maksimum fayda elde etmeye çalışması anlamına gelmektedir. Eğer bazı çalışanlarınızı işten çıkardıysanız, düzeninizi yeniden kurmak ve eski veriminizi elde etmek için azalan işgücü ile yolunuza devam etmek zorunda kalırsınız. Kalan personelinize bağlı kaldığınızda ise, daha zorlu ekonomik şartlara direnmek için onlara daha fazla ihtiyaç duyarsınız. Ve tüm bunlar, çalışanlarınız arasındaki birlik ve beraberliğin en düşük olduğu zamanlarda da gerçekleşebilir.

Kurumunuzdaki çalışanların performanslarını en üst seviyeye çıkarmak, zorlu piyasa koşullarına rağmen iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar. Eğitimli personelin katılımı ve motivasyonu sayesinde iş verimi artar ve yıpranma oranı azalır. İşleriniz yoluna girmeye başladığında ise, çalışanlarınız rekabetten dolayı diğer kurumların ilgi odağı haline gelebilir.

Thomas’ın sunduğu değerlendirmeler sayesinde, çalışanlarınızı daha yakından tanıyarak, onları daha etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Kullandığımız araçlar, çalışanlarınız arasındaki paylaşımı ve motivasyonu arttırır, gösterilen düşük performansların asıl sebeplerini görmenize yardımcı olur ve daha önemli görevleri üstenebilecek kapasitedeki çalışanlarınızı tespit etmenizi sağlar.

Thomas Kişilik Envanteri çalışanlarınızı işe alırken, bunun doğru bir karar olduğundan emin olmanızı sağlar, eğitim ve gelişim bütçenizi nerede ve nasıl arttırmanız gerektiğini belirler ve personel değişimini önlemek için çalışanlarınızın moral ve motivasyonunu nasıl yüksek tutmanız gerektiği konusunda size yardımcı olur.
Bu sayede; çalışanlarınızın iş yerinde sergiledikleri davranışları daha kolay anlayabilirsiniz.

Ayrıca, düşük performans sergileyen çalışanlarınız için daha az zaman harcamanızı sağlarken; kurumunuzu ilerletebilecek yüksek performanslı çalışanlarınız için de daha fazla zaman ayırmanızı sağlar.

Thomas Personel Profil Analizini tamamlamak yalnızca 8 dakikanızı alır. Bu analiz ile aday ya da çalışanlarınızın güçlü ve zayıf yönlerini, iletişim tarzlarını, kuruma verdikleri değeri, nasıl motive olduklarını, temel korkularını ve baskı altında nasıl çalıştıklarını kolayca öğrenebilirsiniz.