13 Nis 2016

Mülakatta Başarılı Olmanın Sırrı Nedir?

Günümüz teknolojisi sayesinde internet üzerinden iş ilanlarına bakarak aradığımız işlere başvuru yapabiliyoruz. İş görüşmesine giderken nelere dikkat etmeli ve başarılı bir iş görüşmesi için neler yapmalısınız? Kariyerinizde zirveye çıkmak istiyorsanız, yeni iş görüşmeleri ve iş arayışı şarttır.
Başarılı bir iş görüşmesinin sırrı nedir?

İnternet üzerinden ihtiyacınıza uygun işlere başvuru yaptınız ve sizi görüşmeye çağırdılar. Görüşme esnasında karşı tarafa kendinizi iyi göstermeniz gerekmektedir. Yararlı ve farklı mesleklerden insanların tecrübelerini ve tavsiyelerini paylaştığı Quora’ da yer alan öneriler şunlardır.

İş görüşmelerinde ellerinize dikkat edin

Soğuk el ile tokalaşmak yerine sıcak elle tokalaşmak her zaman için karşı tarafa daha samimi ve sıcak bir izlenim bırakır. Eğer elleriniz soğuk ise ellerinizi ısıtmak için ellerinizi sıcak su ile yıkayabilir ya da ellerinizi cebinize sokarak ısıtabilirsiniz. Sıcak bir el karşı tarafa güven verdiğini yapılan araştırmalar göstermiştir.

Ellerinizi konuşurken fazla kullanmamaya özen gösterin, eğer kullanmak zorunda hissediyorsanız yavaş ve hafif şekilde kullanın. Mülakat esnasında yapmamanız gereken en önemli el hareketi elleri bağlamaktır. Ellerinizi bağlamak vücut dilinde karşı tarafa karşı mesafeli olduğunuzu ifade etmektedir.

Karşınızdaki kişiye göre hareketlerinizi yönlendirmek önemli 

İş görüşmelerinde mülakatı yapan kişinin güvenini kazanmak için iletişimi doğru kurmak gerekiyor. Bunun içinde onun beden hareketlerini ayna gibi yansıtmak karşınızdaki kişiyi etkilemenizde yardımcı olacaktır. Bunu yaparken karşınızdakine belli etmemeniz gerekir. Ses tonu, el kol hareketleri, hatta nefes alma hızı karşınızdaki kişiyi etkilemenizi sağlar. Örnek vermek gerekirse; karşınızdaki kişi çenesini sol elle kaşıyorsa siz sağ elinizle kaşıyın.

Sakin olmak önemli

Soru sorulduğunda hızlı cevap vermek zorunda değilsiniz, kendinizi hızlı cevap vermek zorunda hissetmenize gerek yok. Sakin ve düşünerek cevap vermek mülakatta karşı tarafa olumlu bir izlenim bırakır. Düşünmek zaman kazanmanızı sağlar ve önceden düşündüğünüz soruların cevaplarını tekrar toparlamanızı sağlar.

Bu sakinliğin süresini uzatmakta karşı tarafa negatif bir izlenim bırakmanızı sağlar. Bu nedenle bunun süresini doğru tutturmalısınız. Mülakat esnasında süreyi doğru kullanmak önemli, fakat süreyi doğru kullanmak isterken aceleci olmak size olumsuz olarak dönebilir. Hızlı konuşmak, seri nefes alıp vermek gibi hareketler heyecanlı olduğunuz gösterir. Mülakatlarda sakin olmak ve sakin görülmek önemlidir.

Orta kıvam özgüven önemlidir

Mülakat sırasında kendinize olan güveninizi karşı tarafa aktarmaya çalışın. Yeni bir iş ve bu işe olan ihtiyacınız nedeni ile heyecanlı olmamanız imkânsız. Fakat işi alabilmek için heyecanınızı karşı tarafa belli etmemeniz gerekiyor.

Bunun için mülakat öncesi alıştırma yapmak size tecrübe ve güven kazandıracaktır. Özgüven mülakatlarda önemlidir, fakat fazlası da zararlıdır. Kendinizde emin bir şekilde mülakat esnasında göz teması kurmaya özen gösterin.

Dinlemek önemli, mülakat esnasında karşınızdaki kişiyi dinleyin

Mülakat esnasında size sorulacak sorulara kendinizden emin bir şekilde cevap vermek ve detaylı bir şekilde yanıtlamak işi yapabilecek kabiliyette olduğunuzu gösterir. Mülakat esnasında size sorulacak soruları sakin ve bitene kadar dinleyerek karşı tarafın sözünü kesmeyin. Soruları anladığınız anda karşınızdaki kişinin sözünü keserek cevap vermek sizin için olumsuz bir etki bırakır. Mülakatlarda da her zaman olduğu gibi sözün kesilmesi hoş karşılanmaz. Verilen cevaplarınızda uzun ve detaylı anlatımlardan kaçının.

Tepkiler önemlidir ve çok şey ifade eder

Yüz ifadeleri genellikle çok şeyi ifade etmektedir. Mülakatı yapan kişiler sizi gözlemlediği gibi siz de onları gözlemleyin. Verdiğiniz cevapları ve konuşmalarınıza verilen tepkileri gözlemleyin. İlgisiz davranışlar ve konuşmalarınızın kesilmesi size olan bakışı ifade ettiği gibi konuşmalarınıza ilgi varsa ve iletişim kuruyorsanız aynı şekilde mülakata devam edebilirsiniz demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir