06 Haz 2023

Özgüven Artıran 5 Pratik Yöntem

Özgüven, üzerinde iyice düşünülmesi ve kontrol edilmesi gereken bir davranış biçimidir. Günümüz iş dünyası ve kariyer basamaklarında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Siz kıymetli okurlarımız ve takipçilerimizden özgüven konusunda sıkça sorular aldığımız için bu yazımızda özgüveni artıran pratik yöntemleri 5 maddede özetlemek istedik.

Ön Hazırlık

Hangi sektör veya proje olursa olsun tüm süreçlerin başında kapsamlı bir şekilde ön hazırlık yapmak özgüveni oldukça olumlu yönde etkilemektedir. Kitle veya dinleyenler karşısında bizi güçlü kılan konuya hâkim oluşumuz ve sunum öncesi yapacağımız ön hazırlıktır.

Pekiştirme

Ön hazırlık aşamasından sonra, hazırlandığımız konu için bir süre tekrar yapmak, hazırlığımızı pekiştirmek gerekir. Ayna karşısında kendimize, bir yakınımıza, iş arkadaşımıza ve hatta yöneticimize zamanından önce hazırlığımızı sunabiliriz.

Yenilikler Yapı, Yeni Bilgiler Öğrenin

Özgüven aktiviteleri içinde yeni bir bilgi öğrenme veya yeniliklere açık olma, gündemi takip etme çok etkilidir. Lisan öğrenimi, yeni bir kitle ile tanışma, gönüllü olma veya bir hobi edinme özgüveni tetikler.

Motive Edici Cümleler Kurun

Evet, bu yöntem de özgüven için çok önemlidir. Abartıya kaçmadan, gerçekçi cümleler kurarak ve hatta bu cümleleri görünür bir yere yazarak kendinizi motive edebilirsiniz. Örneğin, ’o proje gerçekleşecek’ gibi…

Nefes Egzersizi

Uzmanlar derin nefes almanın, nefes egzersizi yapmanın öneminden yoğun şekilde bahseder. Hiç deneyimlediniz mi bilmiyoruz ama nefes egzersizi de özgüveni dengeleyen önemli bir yöntemdir. Böylelikle düşüncelerinizi kemiren olumsuzluklardan kurtulabilir ve projenize odaklanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir